כללים לשמירה על היגיינה לאחר יישור שיניים

יישור שיניים הוא טיפול אורטודנטי המחייב התקנת מכשור ייעודי להפעלת לחץ קל יחסית על השיניים, במטרה ליישר אותן להעניק למטופל מראה אסתטי מושך ומרשים יותר. הצלחת הטיפול תלויה לא פעם בשיתוף הפעולה מצד המטופל, לכן כדאי להתחיל טיפולי יישור שיניים רק כאשר הילד בוגר דיו כדי להתמיד בטיפול ולהשתמש במכשור הייעודי ליישור שיניו. כיום, יש מגוון שיטות מתקדמות ליישור שיניים, ביניהן שיטה חדשנית המתאימה בעיקר לבני נוער ולמבוגרים שנקראת אינויזליין (יישר שיניים שקוף).

תהליך יישור שיניים מתחיל באבחון מקצועי במרפאה של אורטודנט מומחה. הסיבות לטיפולי יישור שיניים הן רבות ומגוונות, לא רק סיבות אסתטיות, כיוון שמטופלים רבים עוברים את הטיפול בגלל בעיה דנטלית, הפרעות נשימה או בגלל הצורך לעבור שיקום פה. יש מקרים בהם עוברים יישור שיניים כדי לתקן רווחים בין השיניים או בעיות כמו סגירה הפוכה, אחרים עוברים את הטיפול בגלל סגר לא תקין, שיניים ולסתות בולטות, א-סימטריה של הלסתות ועוד. הרופא המומחה ימליץ על שיטת הטיפול המתאימה ביותר, תוך התחשבות והתייחסות לדרישות המטופל, למאפייני המטופל ולתקציב. כיום, רבים מעוניינים לעבור יישור שיניים בלתי נראה, והאורטודנט יכול להציע טיפולים כמו אינויזיליין או סמכים שקופים.

שמירה על היגיינה במהלך הטיפול ולאחריו

כדאי לדעת כי אורכו של טיפול ממוצע ליישור שיניים הוא כשנה וחצי עד שנתיים, בהתאם לחומרת הבעיה ומצב הפה והחניכיים. שיתוף פעולה מלא מצד המטופל יכול לקצר את משך הטיפול, גם שיטת הטיפול משפיעה על משכו. יש מגוון טכניקות ליישור שיניים לכן חשוב לפנות לאורטודנט מומחה ומוסמך השולט בכל השיטות המתקדמות והקלאסיות. במהלך הטיפול יש להקפיד על כללי השמירה על היגיינה כדי לשמור על שיניים בריאות ולהימנע ממחלות ומבעיות רפואיות שונות.

יש להקפיד על היגיינה וניקיון יסודי של השיניים והחניכיים, לכן האורטודנט ימליץ על ביקור אצל שיננית אחת לתקופה, בדרך כלל פעמיים בשנה, וכמובן לצחצח היטב את השיניים ובמיוחד את האזור המקובע עם סמכים. אם המטופל עובר יישור שיניים בשיטת הקשתיות השקופות (אינויזליין), המטופל יכול להסיר את הקשתיות כדי לצחצח היטב את שיניו, זו גם אחת השיטות היעילות ביותר שמאפשרת שמירה טובה על היגיינת הפה והשיניים.

כמו כן, מומלץ לבצע לפחות פעם ביום, עדיף פעמיים (בוקר וערב), שטיפות פה עם תכשיר המכיל פלואוריד. במהלך הטיפול ואחריו כדאי להקפיד גם על תזונה נכונה ובריאה יותר, להמעיט בצריכת דברי מתיקה ולהימנע ככל הניתן ממשקאות מוגזים ומומתקים. יש לשטוף היטב את הקשתיות השקופות כדי להקפיד על היגיינה ולהימנע מסיבוכים מיותרים או מפגיעה בשיניים הבריאות, וכמובן יש להגיע למרפאה כדי לעבור טיפול אצל שיננית – לפחות פעמיים בשנה.

המאמר נכתב באדיבות ד"ר עיני – אורטודנט מומחה ליישור שיניים מטעם משרד הבריאות, בעל ניסיון מקצועי למעלה מ-24 שנה בתחום.

 

*לרכישת מוצרי היגיינה לפה, הקליקו כאן.