כ-18% מהאנשים מדווחים כי הם נוהגים להסתיר את השיניים שלהם כשהם מצטלמים. רבים עושים זאת כיוון שהם מתביישים בשיניים הצהבהבות שלהם. בתרבות שלנו היום, יש חשיבות רבה לחיוך המפגין שיניים נהדרות.

לכן, לא פלא שיותר ויותר אנשים מחפשים אמצעים להלבנת השיניים שלהם. חלקם בוחרים בתכשיר ביתי להלבנה, וחלקם בוחרים לעבור הלבנת שיניים במרפאת השיניים כדי להבטיח לעצמם טיפול יציב, אמין, וארוך טווח יותר.

השיניים שלכם הן אחד הדברים הראשונים שאנשים רואים כשהם מתבוננים בכם. הם מסמנים גם בריאות וגם ביטחון עצמי. כשאנשים חרדים לגבי הרושם הראשוני שמתקבל מהמראה שלהם, רובם מנסים להסתיר שיניים עקומות או צהובות, אשר יכולים לאותת לאחרים כאילו לא איכפת להם מעצמם. מי לא רוצה חיוך יפה עם שיניים לבנות ונוצצות?

אבל, מהי הדרך הטובה להלבין את השיניים? הנה כמה דרכים להלבנת שיניים באופן טבעי:

  1. חומץ תפוחים

חומץ תפוחים (ACV – Appel Cider Vinegar) פועל כאנטיביוטיקה טבעית שמנקה את השיניים והחניכיים ויכול גם להסיר כתמים עקשניים, כמו כתמי ניקוטין וקפה.

מהו סודו של ה-ACV? הוא מכיל תרכובות, כולל חומצה אצטית, אשלגן, מגנזיום, פרוביוטיקה ואנזימים, אשר הורגים חיידקים ״רעים״ ובו בזמן מטפחים צמיחה של חיידקים ״טובים״, פרוביוטיים. מאחר שה-ACV הוא חומצה טבעית, הוא עוזר להסיר את רובד הפלאק מהשיניים. רמת ה-Hp בחומץ התפוחים מסוגלת להסיר כתמים ולסייע באופן טבעי להלבנת השיניים.

המפתח לשימוש ב-ACV להלבנת השיניים הוא להיות עקביים, ולהשתמש בו לפחות חודש ברציפות על מנת לראות תוצאות טובות. יחד עם זאת – כיוון שכול חומצה עלולה לפגוע באמייל של השיניים, במיוחד אם מצחצחים במברשת שיניים קשוחה מדי – היזהרו משימוש רב מדי. לאחר צחצוח עם ACV, יש לצחצח שוב עם משחת שיניים רגילה, עדיף משחה ללא פלואוריד, או לשטוף היטב את הפה.

שימו חומץ תפוחים על האצבע ומרחו על השיניים למשך כדקה ואז שטפו את הפה עם מים או מי שטיפה.

  1. סודה לשתייה ומי חמצן

מי חמצן משמשים כסוכן אנטיבקטריאלי נהדר, המסייע לניקוי הפה והחניכיים ולשמירה על הפה מפני חיידקים. מי פה טובים יכולים לשמש במקום מי החמצן. שטפו את הפה במשך כדקה, ולאחר מכן שטפו.

מחקרים מראים כי מי חמצן מתנהגים כמו חומר חיטוי טבעי, מחסלים את החיידקים הרעים,  ושומרים על רעננות הנשימה. לאנטיבקטריאל זה יש שימושים רבים ברפואת השיניים בימינו, כאשר היישום הנפוץ ביותר הוא להלבנת השיניים. חומר זה מסוגל לספק גם הגנה טבעית נגד מחלות חניכיים שונות.

דרך נוספת לשימוש במי חמצן: ערבבו כמויות קטנות של מי חמצן עם סודה לשתיה, ומרחו את העיסה על השיניים, כדי לסייע להסרת רובד הפלאק שנדבק לשיניים. מחקרים הראו כי צחצוח שיניים עם אבקת סודה לשתייה יעיל יותר להסרת הפלאק, מצחצוח עם חומרים שאינם מכילים סודה לשתיה.

כדי להלבין שיניים בבטחה באמצעות מוצרים אלה, צחצחו קודם את השיניים כרגיל. אבקת סודה לשתיה היא חומר גרגרי כמו נייר זכוכית, כך שצריך לשים לב ולערבב את האבקה עם כמות מספקת של מי חמצן. זאת, משום שהחומר עלול לקרצף את אמייל השיניים.

זו בעיה גדולה בהתחשב בעובדה שהאמייל לא יצמח חזרה. לכן, העיסה לא אמורה להיות גרגרית אלא נוזלית יותר מאשר נוקשה. לאחר הטיפול, שטפו היטב את הפה.

כחלופה לסודה לשתיה אפשר להשתמש בחימר קאולין (kaolin clay), לערבב אותו עם מעט מים ולהחיל על השיניים פעם בשבוע. שימו לב: שטפו היטב ואל תשתמשו בחומר זה לעתים קרובות מדי כדי למנוע נזק לשיניים.

יש הממליצים להוסיף לעיסה כמה טיפות של שמן ציפורן או שמן מנטה, כדי לשפר את הטעם. בנוסף, לשמנים אלה יש גם תכונות אנטי-מיקרוביאליות.

  1. מריחת שמן קוקוס

משיכת שמן קוקוס על השיניים יכולה לשמש כמלבין שיניים טבעי. יש אנשים המעידים כי השיניים שלהם נראו בריאות ולבנות יותר לאחר שהחלו להחיל עליהן שמן קוקוס לאחר צחצוח השיניים.

כדי למשוך את השמן שימו כפית של שמן קוקוס בפה והעבירו אותו בכול אזורי הפה במשך 5 עד 20 דקות. אפשרות אחרת היא להוסיף על מברשת השיניים כמה טיפות שמן קוקוס.

אפשר גם לטבול מטלית נקיה בשמן קוקוס ולשפשף בה את השיניים. לשמן קוקוס יש תכונות מיקרוביואליות והוא יגן גם על החניכיים. בנוסף, מחקר מצא שתזונה הכוללת שמן קוקוס היא בטוחה וללא תופעות לוואי, כך שהיא יכולה להיחשב כטיפול ביתי מניעתי השומר על היגיינת הפה.