שחיקת סחוס בברך: איך מתמודדים?

סובלים מכאבי ברכיים? ייתכן ויש לכם שחיקת סחוס. מהם הגורמים לכך ואיך מתמודדים? כל הפרטים במאמר שלפניכם.

הסחוס זו למעשה רקמת חיבור צפופה, הנמצאת במקומות שונים בגוף וביניהם במפרקים. חלק מתפקידי הסחוס הוא לתמוך בשלד, לאפשר בניית עצמות ולמנוע חיכוך בעת תנועה ופגיעה בסחוס יכולה לגרום לכאבים והגבלה תפקודית.

מה גורם לשחיקת סחוס?

גיל ותורשה הם שני גורמים נפוצים לשחיקת סחוס, אך יש גם גורמים נוספים כמו עודף משקל ופציעה. כדאי לדעת שמדובר בתופעה שכיחה למדי, כך שאתם לא לבד וחשוב ללכת להיבדק ולהתייעץ כדי לראות כיצד תוכלו להקל על הסימפטומים.

כיצד מתמודדים עם שחיקת סחוס?

לא ניתן לרפא את רקמת החיבור, לאחר שנגרם לה נזק, אך יש דרכים שונות להקל על הסימפטומים מהם סובלים אנשים עם שחיקת סחוס בברך.

עזרה ראשונה במקרים של כאבים חזקים, היא הנחת פדים חמים על הברך. פעולת החימום מסייעת לשיכוך הכאב והקלה מידית. מלבד פדים חמים, יש טיפולים נוספים הפועלים על אותו עיקרון של חימום האזור, כמו לייזר או אולטרה סאונד. עזרה ראשונה נוספת היא ליטול משככי כאבים ובמיוחד תרופות אנטי דלקתיות. אם אתם נוטלים מספר תרופות או סובלים ממחלות ותופעות בריאותיות נוספות, חשוב להתייעץ עם הרופא לגבי שילוב אפשרי ובטוח ולוודא שאינכם עוברים את המינון המומלץ. במקרים חמורים, הרופא ישקול לרשום לכם טיפול בסטרואידים.

לאחר אבחון של שחיקת סחוס בברך, מומלץ לפנות לפיזיותרפיסט מומחה ולראות אילו תרגילים יכולים לשמר את טווח התנועה ולהפחית את מידת הכאב. התרגילים יכולים להיות במהלך טיפול פיזיותרפיה או תרגילים לביצוע בבית.

במקרים מורכבים, הרופא יכול להמליץ על ניתוח תיקון ו/או החלפת מפרק. באופן כללי ניתוח זה מתאים יותר לאנשים צעירים ולכן פחות אפקטיבי במקרים של שחיקת סחוס כתוצאה מגיל, אך הוא יכול לשפר את מצב הברך באופן משמעותי ולהשיג תוצאות טובות.

מטרת הטיפול בשחיקת סחוס בברך, היא להפחית את רמת הכאב ולהרחיב את טווח התנועה. טיפול נכון יאפשר תפקוד יעיל יותר והחמרה של הסימפטומים. לכן, אם התחלתם לחוש בכאבי ברכיים, יש לקבוע תור ולהתייעץ עם רופא על דרכי טיפול מתאימות.

 

*גולשים שקראו את הכתבה הזו התעניינו גם ב: מגה גלופלקס של חברת אלטמן