בשנים האחרונות עוד ועוד ישראלים עברו לטבעונות, כלומר תזונה שמבוססת רק על הצומח, ורבים אף יותר הפחיתו במידה ניכרת את צריכת המזונות מן החי. באופן טבעי ישנם גם ספורטאים רבים שהפכו לטבעונים, ובהתאם גדל משמעותית הביקוש לתוספי מזון, ויטמינים ואבקות חלבון טבעוניות.

כמו ברוב המקרים שבהם גדל הביקוש למוצרים מסוימים, ההיצע מיישר קו עם הגידול ומתרחב מאוד אף הוא, ואכן כיום ניתן למצוא שלל תוספים מתאימים לספורטאים טבעונים.

אילו תוספי מזון ו-ויטמינים חשובים במיוחד לטבעונים?

ארגוני התזונה המובילים בעולם כבר קבעו שתזונה מן הצומח מספקת לאדם את כל הנחוץ לו פרט לוויטמין B-12, וזאת כל עוד הוא מקפיד על תזונה מתוכננת היטב – אם כי בדומה למי שצורך מוצרים מן החי, לעתים נדרשת השלמה של ויטמינים ומינרלים, וזאת באמצעות תוספי מזון מתאימים.

ויטמינים אחרים מקבוצת B נמצאים במזונות רבים מן הצומח, אבל לעתים עלול להיווצר בהם מחסור. כך למשל ויטמין B5 (חומצה פנטוטנית, שרמה נמוכה שלה עלולה להוביל לשינה לא טובה, כאבי בטן וחולשה), ויטמין B6 (שחשוב לשם ייצור תאי הדם האדומים ופעילות עצבית תקינה), ו-B1 (שלוקח חלק בהפקת אנרגיה ובמטבוליזם).

האם טבעונים זקוקים לתוסף ברזל?

ברזל הוא מינרל חשוב שמספק לגוף האדם את היכולת להוביל חמצן לכל התאים ולייצר כדוריות דם אדומות. בנוסף לברזל תפקיד משמעותי בתפקוד מלא של המערכת החיסונית. המקורות התזונתיים העיקריים שלו הם כבד, טחול, כליות, בשר בקר באופן כללי ובשר הודו, ובנוסף ישנם מקורות צמחיים רבים (עלים ירוקים ובפרט כוסברה ופטרוזיליה, שומשום וטחינה, גרעיני דלעת, פולי סויה, קטניות מונבטות ועוד). למחסור בברזל השלכות חמורות, ועל כן אם התזונה לא מספקת את הכמות הנדרשת מומלץ בחום להיעזר בתוסף ברזל.

מינרלים אחרים שעלול להיווצר בהם מחסור בעקבות תזונה מסוימת, טבעונית או לא, הם אבץ, סלניום, מגנזיום ויוד. בכל מקרה מומלץ לבצע בדיקות תקופתיות שיאתרו באופן מידי סימנים לחוסרים תזונתיים, ולהשלים אותם באמצעות תוספים מתאימים, על בסיס ייעוץ של אנשי מקצוע.

על איזה חלבון מבוססות אבקות חלבון טבעוניות?

אבקות חלבון "רגילות" מיוצרות על בסיס מי גבינה, כלומר הנוזלים שמופרשים במהלך גיבון חלב לכדי גבינות. עבור מי שנמנע ממזון מן החי האופציה הזו כמובן לא רלוונטית, והבשורות הטובות הן שישנם תחליפים איכותיים מאוד מהצומח.

האופציות העיקריות הן חלבון סויה וחלבון אפונה, שמכילים את כל חומצות האמינו החיוניות ומספקים לספורטאים את חומרי הגלם הנחוצים לטובת בניית מסת שריר והפקת מלוא התועלת מכל אימון, ועוד חלבון איכותי מן הצומח הוא חלבון חיטה. יותר ויותר יצרנים מוכרים מציעים אבקות חלבון טבעוניות כולל החברות הבולטות בתחום דוגמת דיימטייז (אבקת חלבון דיימטייז, המבוססת על מי גבינה, נחשבת לאיכותית במיוחד – למידע נוסף), אופטימום נוטרישן, פיור ועוד.

מומלץ לבחור את הוויטמינים ושאר התוספים דוגמת אבקת חלבון דיימטייז על סמך ייעוץ מקצועי, שמתחשב בנתונים הספציפיים של האדם ובתזונה שלו.