כולסטרול: האם מדובר על בעיה גנטית או נטל נרכש?

זה הרי מובן לכולנו שרמות גבוהות של כולסטרול הן דבר שעלינו להימנע ממנו. מה שכן, יכול להיות מאוד שהבחירה לא תלויה בנו ואולי בכלל נולדנו מלכתחילה עם נטייה ליתר כולסטרול. אז איך אפשר לטפל בצורה הטובה ביותר? המשיכו בקריאת המאמר.
למעשה, על פי נתוני התכנית הלאומית למדדי איכות לרפואת הקהילה בישראל, כרבע מהישראלים בגילאים 45 ומעלה, סובלים מרמות גבוהות של כולסטרול. למעשה, אותן רמות גבוהות, עשויות לגרום למחלות כמו, טרשת עורקים, מחלות לב ומחלות כלי דם. כאן חשוב גם להדגיש דבר חשוב. הכולסטרול הוא כן מרכיב חיוני לגוף שלנו ולמעשה הוא משמש כבסיס להורמונים, מלחי מרה והוא גם משתתף פעיל ביצירת קרומי התאים. רמה של 150 מ"ג של כולסטרול, מספיקה לכל הצרכים של הגוף שלנו. אם הרמה היא מעל 150 מ"ג, היא מיותרת ואף מזיקה ויכולה לגרום למחלות שהוזכרו לעיל.

העולם המערבי ורמות הכולסטרול הגבוהות

במדינות המערב, רמת הכולסטרול הממוצעת היא גבוהה מאוד מהרמה הדרושה. הסיבה לרוב היא איננה גנטית והיא קשורה לאורח החיים שלנו. כך ניתן לראות שעם הזמן, אנו מפחיתים בפעילות גופנית והתזונה שלנו עתירה בקלוריות ועשירה בשומנים ובסוכר. כל אלו משפיעים ישירות על רמות הכולסטרול שלנו. החדשות הטובות הן שאם נשנה את אורח החיים, נוכל להפחית משמעותית את רמות הכולסטרול בדם. מעבר לכך, יש גם תוספי תזונה כמו נוסטרול, שניתן לצרוך וכך גם לעזור בהפחתת רמות הכולסטרול בגוף. לפני שאתם רוכשים תוסף, מומלץ להתייעץ קודם כל עם רופא המשפחה.

מה קורה כאשר הכולסטרול הוא בעיה תורשתית?

אצל חלק לא גדול מהאוכלוסייה, הכולסטרול הוא תורשתי. ישנה בעיה גנטית ידועה בשם היפרכולסטרולמיה משפחתית. היא גורמת לרמות גבוהות של כולסטרול. אותן רמות נעות בין 300 עד 400 מ"ג של כולסטרול. למעשה, מדובר על בעיה הנגרמת באמצעות מוטציה גנטית. אותה מוטציה מפחיתה קליטה של כולסטרול רע מהדם. כך הכולסטרול מצטבר בדם ואז חודר בקלות לדפנות העורקים. מי שסובל מהבעיה הזאת, נדרש לטיפול תרופתי מתאים כבר מגיל צעיר.

טיפול להפחתת כולסטרול

על מנת שהרופא יוכל לקבוע האם אתם זקוקים לטיפול להפחתת כולסטרול ובאיזו עוצמה, עליו קודם כל לקבוע את קבוצת הסיכון שלכם. יש 3 קבוצות כאלה:
קבוצת סיכון גבוהה מאוד – לקבוצה זו משתייכים מטופלים עם טרשת עורקים מוכחת, חולי סוכרת וכמו כן חולים הסובלים מאי ספיקת כליות. המטופלים הנמצאים בקבוצה זו, צריכים להגיע לרמת כולסטרול רע של פחות מ-70 מ"ג. כלומר המטופלים חייבים טיפול תרופתי.
קבוצת סיכון גבוהה – לקבוצה זו משתייכים מטופלים הסובלים ממספר גורמי סיכון לטרשת עורקים. אלו צריכים להגיע לרמת כולסטרול רע של פחות מ-100 מ"ג. ניתן לבצע את הפחתת הכולסטרול על ידי טיפול תרופתי או על ידי שינוי תזונתי.
קבוצת סיכון בינונית או נמוכה – על המטופלים בקבוצה זו, להגיע לרמת כולסטרול רע של פחות מ-115 מ"ג. ניתן לבצע את הפחתת הכולסטרול על ידי שינוי תזונתי שיעשה לאורך זמן ובצורה מתמדת. מי שאינו מסוגל לזה, יכול להתייעץ עם הרופא לגבי טיפול תרופתי.