גם אתם מגלים את הברכיים מאותתות? מה עושים על מנת להפיג את הכאבים ולחזור לחיים המעשיים בלי כאבים מגבילים?

כאבי פרקים וברכיים הם תופעות שעלולות להתרחש בכל גיל. אך כאשר מדובר על בני הגיל השלישי התופעה נפוצה ומעיקה ברמה מעיקה ביותר. במקרים רבים זה נובע כתוצאה משחיקת הסחוס. השחיקה יוצרת חיכוך מתמיד בין העצמות, מה שמוביל לדלקת מעיקה שגורמת לכאבים עזים. הכאבים הללו מגבילים בתנועה ויוצרים לאדם שסובל מהתופעה מוגבלות משמעותית. חוסר יכולת לשנות תנוחה מישיבה לעמידה ולהיפך, ועוד הגבלות מטרידות. מה עושים?

התמודדות נכונה עם כאבי ברכיים

טיפול בזמן – לפני הכול חשוב לדעת שככל שנטפל מוקדם יותר בתופעת השחיקה, כך ייטב לנו. כיוון שכאשר הסחוס מתחיל את דרכו להישחק ניתן לעצור את הרכבת ולנסות לשמר את המצב הנוכחי. ככל שהוא שחוק יותר כך קשה יותר להקל על המצב. טיפול בזמן ימנע כאבים עזים והחמרה של המצב. כדי לא לבכות אל החלב שנשפך יש למצוא את הדרך הנכונה לטפל ולשמר את המצב.

פעילות גופנית – אין כמו פעילות גופנית כדי למנוע הידרדרות של המצב. תנועה נכונה ומותאמת למצב הספציפי של המטופל תמנע החמרה ואף תפחית את הכאבים ואת הדלקת. אם כי חשוב מאוד להתאים את אופי הפעילות הגופנית למצב הנתון, כדי לא לגרום לנזקים.

תוספי מזון – יש מרכיבים שונים שעשויים להועיל ולמנוע המשך שחיקה ודלקת. רכיבים אלו מופיעים בתוספי המזון המיועדים לתופעות אלו. לדוגמה מגה גלופלקס – תוסף שנועד למטופלים שסובלים מתופעת שחיקת סחוס. המוצר מספק מרכיבים חיוניים לבנייה מחודשת של הסחוס ולעצירת השחיקה. מטופלים מדווחים על הקלה משמעותית ועל שיפור ניכר במצב הבריאותי שלהם לאחר תקופה של שימוש במוצר.

ניתוח – במקרים חמורים יומלץ על טיפול כירורגי. במהלך הטיפול יושתל שתל שנועד למנוע את הכאבים ולאפשר למטופל תנועה נוחה יותר. מדובר בטיפול מורכב שיש לו אחוזי הצלחה מסוימים. אם כי תקופת ההחלמה ממושכת למדי. על מנת לעבור את תקופת ההחלמה בצורה המיטבית ביותר, יש לעיתים צורך בהזמנת שירותי סיעוד, שיהיה במסגרת זמנית עד התאוששות והחלמה מלאה מהניתוח. כך יהיה מטפל בבית של המבוגר או הקשיש והוא יוכל לעזור לו להתנייד (עד כמה שניתן במסגרת מגבלות הניתוח) וכמו כן יעזור לו בכל מה שצריך, כולל עזרה בפעולות בסיסיות יומיומיות שבעקבות הניתוח הוא מתקשה לבצע בעצמו.

טיפול נכון במועד ימנע החמרה וכאבים עזים בפרקים.