ויטמינים מומלצים לנשים בהריון

תזונה מאוזנת, בריאה ונכונה חשובה עבור כל הנשים, בכל הגילים, אך במשך ההריון תזונה בריאה נחוצה יותר מתמיד, לכן חשוב להקפיד על נטילת ויטמינים ותוספי תזונה המכילים מינרלים שונים כמו אבץ וברזל. למעשה, רופאים רבים לבריאות האישה ולהריון ממליצים לנשים להתחיל לצרוך ויטמינים טרם הניסיון להרות, ובתקופת ההריון יש לא מעט ויטמינים שחובה לקחת כדי לשמור על בריאות האם והעובר, ועל מנת להפחית סיכונים.

מחקרים חדשים שנערכו בתחום חשיבות התזונה הבריאה אצל נשים בהריון, הוכיחו כי תזונה נכונה ומאוזנת הכוללת ויטמינים ומינרלים מומלצים, משפיעה על בריאות העובר בזמן התפתחותו ברחם, לאחר הלידה וגם בבגרותו. לכן, יש להקפיד על המלצות הרופאים וחשוב להגביר את צריכת הירקות והפירות הטריים, להכניס לתפריט יותר דגים מלאים וקטניות, לצמצם את צריכת המאכלים המתוקים ולאכול בצורה מסודרת, וכמובן לצרוך את הוויטמינים החשובים, ובראשם חומצה פולית.

ויטמינים מומלצים לכל הנשים בהריון

ראוי לציין כי אין תפריט אחד ויחיד המתאים לכל הנשים, לכן יש להתאים את התזונה למאפייניה הייחודיים של האישה ההרה, ואין לוותר על ייעוץ הניתן על ידי דיאטנית קלינית. חשוב לזכור כי ויטמינים ומינרלים נחוצים להריון תקין ולשמירה על בריאות האם והעובר, יחד עם זאת סוג וכמות הוויטמינים עשויים להשתנות בין נשים שונות בהתאם לגילן, מצב בריאותן, הרגלי התזונה שלהן וכדומה. כך לדוגמה, צמחוניות וטבעוניות זקוקות בדרך כלל לכמות גבוהה יותר של ויטמינים ומינרלים לעומת נשים האוכלות בשר ודגים בהריון.

רשימת הוויטמינים המומלצים לנשים בהריון ארוכה וכוללת בין היתר את הוויטמינים הבאים:

  • ויטמין A
  • ויטמין D
  • ויטמין 1B
  • ויטמין 6B
  • ויטמין 9B (חומצה פולית)
  • ויטמין 12B
  • ויטמין E
  • ניאצין (ויטמין 3B)
  • ויטמין C

מומלץ לנשים בהריון לצרוך באופן קבוע וכל משך ההריון חומצה פולית ומינרלים כמו ברזל ואבץ. חומצה פולית (מכונה גם בשם ויטמין 9B או פולאט) היא סוג של ויטמין מסיס במים. זהו ויטמין חיוני לפעולה תקינה של כלל המערכות בגוף האדם. תזונה נכונה ובריאת כוללת כמות מספיקה של חומצה פולית, אך בהריון יש להשלים את הרמות של החומצה הפולית בעזרת צריכת תוספי תזונה, יש לקחת את הוויטמין רק לאחר היוועצות עם הרופא, למרות שזהו תוסף תזונה נפוץ שאינו מחייב מרשם רפואי.

אגב, חומצה פולית חשובה גם לפני תקופת ההריון, לכן כאשר מתכננים להרחיב את המשפחה מומלץ להתחיל לקחת באופן קבוע חומצה פולית, בהתאם לייעוץ המקצועי. אם אתם עוברים הליך פונדקאות בארץ או בחו"ל, עליכם לוודא כי האם הפונדקאית נוטלת חומצה פולית וכדאי ללכת עמה לרופא מקצועי כדי להקפיד על תזונה נכונה ובריאה הכוללת ויטמינים ומינרלים ברמות מספיקות ובהתאם להמלצת המומחים. זו אחת הסיבות מדוע כדאי לעבור את הליך הפונדקאות בעזרת ליווי צמוד של חברה מקצועית ומנוסה המסייעת בין השאר גם בבדיקות רפואיות נחוצות ובייעוץ מקצועי.