"הגיל השלישי" הוא מונח הנועד לתאר כניסה אל תקופת החיים שאחרי הילדות והחיים הבוגרים. בהתייחסות לגיל שלישי, הכוונה בעיקר לגיל שמהיציאה לפנסיה. זוהי תקופת חיים המאופיינת באתגרים שונים שזו הפעם הראשונה שנתקלים בהם. למשל, היציאה לחופש אחרי שנים רבות של עבודה רציפה ומאומצת, ההתמודדות עם הבדידות היחסית, הרהורים על תקופת החיים האחרונה ועוד.

בנוסף לאתגרים המנטליים, זוהי תקופה בה נתקלים בבעיות בריאותיות שונות. חלקן היו שם תמיד והזקנה מחמירה את התופעות הנלוות להן וחלקן צצות רק בגיל מבוגר. בעיות רפואיות הקשורות לגיל השלישי כוללות בדרך כלל בעיות לחץ דם, נשימה, בעיות זיכרון, כאבי מפרקים ושרירים, בעיות בעצמות, בעיות בעיכול, מחסור בוויטמינים ועוד.

בנוסף, קשישים רבים חווים ירידה משמעותית בקלט החושי שלהם ובמיוחד בראייה ובשמיעה. גם אנשים ששמעו מצוין כל חייהם עלולים לסבול מירידה הדרגתית או חדה בשמיעה, מה שמרע את איכות חייהם באופן משמעותי. יחד עם זאת, תחום לקות השמיעה בקרב מבוגרים ובכלל הוא תחום בעל פיתוחים משוכללים למדי ולכן אלו הסובלים מרידה בשמיעה יכולים ליהנות מפתרונות נגישים יחסית. למשל, מכשירי שמיעה שמאפשרים הגברת עוצמת השמע, מכשירי טלפון המיועדים לגיל השלישי וכוללים שמע חזק במיוחד ועוד.

ליקויי שמיעה הם עניין שאין להקל עליו את הדעת, משום שבמקרים מסוימים הוא עלול אף להוות סכנת חיים של ממש. קשיש שאינו שומע אזעקה, מכוניות נוסעות, קריאות אזהרה ואפילו מידע חיוני, עלול להיפגע אנושות ויש לדאוג כי ייעשו כל המאמצים על-מנת שייהנה משמיעה תקינה. את האבחון של ליקויי שמיעה עושים באמצעות בדיקת שמיעה פשוטה יחסית ובמידה ואכן מגלים ירידה בשמיעה, יש צורך לעבור בדיקת שמיעה נוספת במרווחים קבועים, על-מנת לאתר בזמן התדרדרות נוספת במצב ולספק לה פתרון.

ויטמינים ותוספי תזונה בגיל השלישי

מעבר לעזרים חיצוניים לליקויי שמיעה וכמובן תרופות קונבנציונליות, ניתן למצוא ויטמינים ותוספי תזונה, המתחלקים לסוגים שונים ותפקידם לספק מענה לבעיות שונות הצצות בגיל מבוגר ומהוות מכנה משותף לגיל השלישי.

הוויטמינים ותוספי תזונה נרכשים לפי העיקרון המנחה רכישת תרופות. כלומר, לכל בעיה יש את התוצר שמתאים לה ושאמור לספק לה פתרון. בניגוד לתרופות, מדובר על מוצר משלים וטבעי ולכן ניתן להשיג אותם בבתי מרקחת קונבנציונליים וטבעיים כאחד.

ויטמינים ותוספי תזונה יכולים לשפר משמעותית את המצב הבריאותי. לעיתים קרובות הם אינם מחליפים שימוש בתרופות קונבנציונליות אלא משלימים אותו, אך ישנם גם מקרים בהם הם ניטלים לבד, בכפוף להוראות הרופא המטפל. בכל מקרה, משתלם לערוך סקר שוק מקיף טרם הרכישה, משום שמחירי ויטמינים ותוספי תזונה יכולים להשתנות משמעותית מחנות לחנות והסכום המצטבר הוא משמעותי. בנוסף, גם במהלך הטיפול בוויטמינים, יש להמשיך ולעקוב באמצעות בדיקות דם וביקורות רופא, אחר המצב הרפואי והתחושה הכללית.